
Czym jest eBike? Jak działa eBike i dla kogo jest rower elektryczny? To jedne z najczęstszych pytań jeśli chodzi o „elektryki”. Ebike jest dużym krokiem w ewolucji rowerów i posiada jeden ważny dodatek - silnik elektryczny, który po uruchomieniu wspomaga pedałowanie. Rowery elektryczne to przyszłość, która jest tu i teraz !!! Tym, co wyróżnia je na tle zwykłych jednośladów, jest specjalny kontroler, silnik elektryczny oraz akumulator. Te trzy elementy sprawiają, że jazda na rowerze elektrycznym jest łatwa i przyjemna, wymaga również znacznie mniejszego wysiłku niż przemieszczanie się na standardowym modelu.
Dzięki dodatkowej asyście zyskasz nowe możliwości. Zdecydowanie powiększa się nam zasięg kilometrowy, a dzięki wspomaganiu niemal każdy może wjechać na szczyt. Poza tym model elektryczny zapewnia lepszą trakcję w porównaniu do klasycznego mtb. Prawda jest taka, że E-bike’i a w szczególności e-MTB, czyli elektryczne rowery enduro fullsuspension są genialne, a jeśli faktycznie mają jakieś wady to ich źródła należy doszukiwać się raczej w ich użytkownikach – tzn. trzeba umieć się nim (systemem) posługiwać w odpowiedni sposób, by wycisnąć z nich maximum zasięgu. Rowery elektryczne umożliwiają czerpanie frajdy z jazdy rowerem na zupełnie nowym poziomie, niedostępnym dla wielu osób. Jadąc e-bikem nie męczymy się tak jak na klasycznym mtb, a frajda z przejażdżki sprawia, że stają się one o wiele dłuższe i szybsze... Wystarczy spróbować choć raz, by przekonać się, jak wielką radość sprawia jazda po górach rowerem elektrycznym! Gwarantujemy, że nie będziesz już chciał/a poruszać się w inny sposób.
Jak działa rower elektryczny?
Działanie elektryka jest proste. Oprócz klasycznych elementów roweru mamy dodatkowo do dyspozycji specjalny kontroler, silnik elektryczny oraz akumulator. Rower elektryczny pracuje tylko na zasadzie wspomagania, czyli w chwili gdy zaczynasz pedałować, on pomaga Ci, dodając kilka watów więcej. „Wspomaganie” to bardzo kluczowe słowo w tym przypadku, bowiem odróżnia e-bike od skutera, który działa bez konieczności wkładania do jazdy swojej siły. Co ważne, silniki ebike'ów mają maksymalną moc nie większą niż 250W i pozwalają na jazdę do 25 km/h, po osiągnięciu tej prędkości silnik się wyłącza. Powyższe cechy rowerów elektrycznych regulowane są przez prawo. Ponadto tego typu pojazdy posiadają niezbędne okablowanie i specjalne przewody, które umożliwiają przepływ energii. Ze względu na dodatkowe urządzenia, rowery elektryczne są znacznie cięższe od klasycznych, co stanowi na razie ich jedyną wadę.
Zasięg - to kolejny bardzo znaczący element i w zasadzie słowo klucz w przypadku e-bike-ów. Zasięg roweru elektrycznego zależny jest od wielu czynników – ukształtowania terenu, charakterystyki jazdy, włączonego trybu, rodzaju baterii (jej pojemności), wagi rowerzysty, kadencji, doświadczenia jazdy na ebike'u a nawet wiatru... Średnio, górskie rowery elektryczne w trybie ECO mają zasięg około 120 km, w trybie TURBO do 50 km.
Tryb pracy - w przypadku naszych rowerów elektrycznych które wyposażone są w najnowsze silniki BOSCH PERFORMANCE CX gen.4 mamy do dyspozycji i wyboru 4 tryby wspomagania – ECO, TOUR, EMTB, TURBO oraz dodatkowo WALK ASSIST MODE.
Bateria - rdzeń roweru elektrycznego. E-bike jest zasilany energią elektryczną z akumulatora. Rowery elektryczne posiadają baterie litowo-jonowe. To dokładnie ten sam typ baterii, które stosowane są w nowoczesnych telefonach komórkowych oraz w laptopach. Akumulator odgrywa kluczową rolę w każdym rowerze elektrycznym. Jego żywotność oblicza się średnio od 500 do 700 ładowań. Na jednym ładowaniu można przejechać od 40 km do nawet 120 km. Zależy to od terenu, po którym jeździmy, sposobu i dynamiki jazdy oraz przede wszystkim od typu baterii. Im bardziej wydajny akumulator, tym więcej kilometrów można zrobić na jednym ładowaniu.
Rodzaje rowerów elektrycznych – oczywiście obecnie jest już wiele rodzajów rowerów ebike i ogólnie można je podzielić na miejskie, trekkingowe, gravel, górskie hard tail, oraz te dostępne w naszej wypożyczalni, czyli górskie emtb fullsuspension oraz dziecięce/juniorskie.